Hotel

Atrakcje turystyczne

Okolice Chotowa są wyjątkowo okazałe w warte odwiedzenia atrakcje turystyczne. Do centrum Kalisza jest stąd około 10 km. Kalisz jest uważany za jedno z miast o najstarszej metryce pisanej w Polsce. Tak przynajmniej uważają historycy po zapoznaniu się z dziełem Klaudiusza Ptolemeusza o tytule "Zarys Geografii". Ile w tym prawdy a ile legendy nie wiadomo, chociaż z pewnością trzeba przyznać, że w tym wiekowym mieście można natrafić na wiele cennych zabytków świadczących o bogatej i długiej historii. Koniecznie trzeba zobaczyć rekonstrukcję grodu z IX-X wieku, pójść na Główny Rynek, a stamtąd rozpocząć zwiedzanie licznych kościołów.

Atrakcje turystyczne Atrakcje turystyczne

Najważniejszą świątynią Kalisza jest Katedra pw. św. Mikołaja z XIII wieku, dawniej słynąca ze znajdującego się tutaj obrazu “zdjęcie z krzyża" Piotra Pawła Rubensa, który został niestety skradziony w tajemniczych okolicznościach. W kaplicy Matki Boskiej Pocieszenia znajdują się witraże i polichromia o tematyce patriotycznej wykonane na początku XX wieku przez Włodzimierza Tetmajera.

Atrakcje turystyczne Atrakcje turystyczne

Najchętniej odwiedzanym przybytkiem jest jednak Kolegiata p.w. Wniebowzięcia NMP, miejsce kultu związane szczególnie ze św. Józefem. Jego bezcennym skarbem jest obraz Świętej Rodziny podarowany jako wotum dziękczynne za cudowne uzdrowienie. Stąd już tylko kilka kroków do Parku Miejskiego, kompleksu utworzonego w 1798 roku na terenie dawnych renesansowych ogrodów jezuickich. Jest to zatem jeden z najstarszych, obok Ogrodu Saskiego, Łazienek i Ogrodu Krasińskich, parków w Polsce.

Atrakcje turystyczne Atrakcje turystyczne

Nie dalej jak 10 kilometrów od Kalisza znajduje się Opatówek. Z inicjatywy gen. Józefa Zajączka zbudowano tutaj w latach 1824 - 26 fabrykę sukna. W 1981 roku podjęto decyzję zaadaptowania budynku na Muzeum Historii Przemysłu, którą to funkcję spełnia do dzisiaj. Miłośnicy zamków powinni zawitać do Gołuchowa, gdzie czeka na nich jeden z najciekawszych zabytków Wielkopolski. Pierwotny zamek został wzniesiony na miejscu dawnego dworu obronnego ok. 1560 roku przez wojewodę Rafała Leszczyńskiego, rozbudowanego później przez Wacława Leszczyńskiego. Znaczącą przebudowę wykonano w latach 1872-1875 wg. projektu Zygmunta Gorgolewskiego, twórcy m. in. lwowskiego ratusza, i Maurycego Ouradou. Jego zewnętrzna forma nawiązuje do architektury zamków znad Loary. Bogate wnętrze, pełne wyjątkowo cennych pamiątek, przyciąga rokrocznie tłumy turystów. Chwilę oddechu można złapać w otaczającym zamek 162-hektarowym, dobrze utrzymanym parku angielskim zaprojektowanym przez Adama Kubaszewskiego, zawierającym wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew. Dodatkową atrakcją jest zagroda żubrów, danieli, dzików oraz koników polskich.

Atrakcje turystyczne Atrakcje turystyczne

W Ołoboku położonym koło Ostrowa Wielkopolskiego przebiega szlak cysterski, turystyczna trasa wiodąca przez obiekty zakonu Cystersów. W 1213 roku książę Władysław Odonic ufundował w miejscowości klasztor dla Cysterek z Trzebnicy. Funkcjonował on aż do kasaty zakonu w XIX wieku. Do naszych czasów ze starych zabudowań zachowała się świątynia Jana Ewangelisty, fragment piętrowego skrzydła oraz skarbczyk i kapitularz. Ponadto w Ołoboku znajduje się jeden z najstarszych wielkopolskich drewnianych kościołów. Późnogotycka drewniana świątynia parafialna pochodzi z początku XVI wieku.

Atrakcje turystyczne Atrakcje turystyczne

Na tutejszym cmentarzu pochowano Pawła Brylińskiego, ludowego artystę z Wieruszowa żyjącego w XIX wieku, znanego z przekraczających nawet dziesięć metrów krzyży i słupów przydrożnych zdobionych licznymi rzeźbami. Jego grób niestety nie zachował się do naszych czasów, lecz możemy za to wspomnieć istnienie tego zdolnego człowieka odwiedzając miejscowości, gdzie pozostawił fragment swojej twórczości.

Atrakcje turystyczne Atrakcje turystyczne Atrakcje turystyczne Atrakcje turystyczne

Dzieło Brylińskiego znajdowało się także w Chotowie, lecz zostało przeniesione pod kościół w pobliskiej Gostyczynie. Na jego pierwotnym miejscu postawiono nowy słup nawiązujący stylistyką do poprzednika.